Finance

Jak na cestách ušetřit?

Kam se jen podíváte, všichni cestují. I Vy chcete vyrazit do světa a prozkoumat, co nabízí. Jenže pak otevřete peněženku a spadnete na zem. Vy byste tak rádi, ale přece nemůžete vyrazit do neznáma s pár bankovkami, ne? Věřte, že pokud nemáte v hlavě jen piliny, můžete klidně podniknout cestu snů.
Samozřejmě, že nějaký finanční základ nejspíš potřebovat budete, pokud ovšem nechcete podniknout cestu ve stylu knihy Do divočiny. V tom případě směle darujte všechny své úspory na charitu a hurá do neznáma!
Pokud ale své toulky přece jen chcete opřít o finance, zde je pár triků, jak ušetřit.
prázdné kapsy u kalhot
KAMARÁD TAKY RÁD
Cestujte s kamarádem. Je to dobrý způsob, jak ušetřit na celkových cestovních nákladech. A čím víc Vás nakonec bude, tím lépe. Náklady za ubytování, jídlo a benzín se tak mohou krásně ztenčit na minimum. Navíc se s parťákem nebudete nikdy nudit, bude Vám nápomocen při úskalích a nebudete se cítit sám.
DEJTE VALE LUXUSU
Pokud chcete na cestách skutečně ušetřit, budete se muset rozloučit s představou pětihvězdičkového hotelu a švédského stolu k snídani. Zkrátka se smiřte s představou, že většinu nocí budete trávit v tom nejlevnějším zaplivaném pokoji s instantní polévkou v ruce a hned bude líp. Občas se možná budete ušklíbat odporem, ale to není nic, co by vlastní spacák a antibakteriální ubrousky nenapravily.
PROBUĎTE V SOBĚ ODVAHU
Nejlepší způsob, jak ušetřit, je být odvážný. Nebojte se na trhu smlouvat o poloviční cenu, protože kupec na ni s velkou pravděpodobností skutečně přistoupí. Mějte odvahu zaklepat na cizí dveře a požádat o nocleh. Spaní pod hvězdami, ve stanu nebo na letišti. To všechno jsou nejen způsoby, jak ušetřit, ale také bezedné studny nových zkušeností, známých a zážitků.
dívka s batohem
STOPUJTE
Je to jen pro odvážné, jistě. Ale pokud už se jednou odhodláte stopovat, může se Vám to vyplatit. Ze začátku budete muset být vždy ostražití a s jednou rukou na pepřovém spreji, ale nakonec se Vám to může zalíbit. Poznáte tak spoustu nových lidí, většinou nezaplatíte ani korunu, a navíc pocestujete rychle a efektivně.
PRACUJTE
Pokud Vám na cestách dojdou úspory, vždy si je přeci můžete vydělat. Můžete pracovat přes internet, například psaním článků za peníze. Nechce se Vám táhnout notebook a stresovat se připojením na wifi? Není nic jednoduššího než požádat o práci v místě pobytu. Může jít o něco dlouhodobého, ale taky můžete někomu v bistru umýt nádobí výměnou za večeři a místo na spaní. Ve fantazii se meze nekladou.
Způsobů, jak na cestách ušetřit je samozřejmě mnohem víc. Existují různé skupiny. V jedné nabízejí bezplatné přespání, v druhé zase práci. Jediné, co skutečně musíte je hledat. Pak už Vám jen stačí popadnout pas a vyrazit.