Zboží

Pětilistý ženšen má mnoho léčebných účinků

Pětilistý ženšen si pro své skvělé léčivé schopnosti vysloužil jméno „rostlina nesmrtelnosti“, neboli zázračná bylinka. A vypěstovat si ji můžete klidně doma.

Pětilistý ženšen

Ačkoliv má tato bylinka přirovnání jako nesmrtelná bohužel zatím Vám toto zařídit nemůže. Nicméně má tak skvělé léčebné účinky, že by Vám doma neměla chybět. Jiaogulan, kterému se lidově říká pětilistý ženšen, je popínavou tykvovitou rostlinou. Ale s pravým ženšenem nemá vůbec nic společného. A proč teda ten název? Má podobné účinky, proto ho takto tradiční léčitelství nazvalo. Jiaogulan obsahuje gypenosidy, jež jsou velmi podobné látky ginsenosidům obsaženým v pravém ženšenu. Jenomže pravý ženšen se pěstuje mnohem obtížněji a je velmi drahý. Asii je ženšen považován za elixír mládí. Gynostema pětilistá, což je oficiální pojmenování Jiaogulanu, se z horských oblastí v Číně rozšířila i do Japonska a Thajska. Je to víceletá bylina dosahující výška 25-37 cm s dužnatým kořenem. Je nevhodná pro těhotné, kojící a děti.

ženšen

Léčebné účinky

Pětilistý ženšen má mnoho léčebných účinků. Celkově naučí Vaše tělo odolávat nepříznivým vlivům. Její uživatelé pociťují energií, zvýšení imunity, zlepšuje náladu a odbourává stres. Dále také prospívá srdci, dokáže upravit zažívání, pomáhá s usínáním a následně i prohlubuje spánek. Ženy určitě uvítají příznivé účinky při snižování váhy a výživě pleti a zpomalení projevy stárnutí pleti. Muži ocení působení na impotenci. Dokonce zabírá i jako prevence žloutenky, rakoviny, mrtvice nebo infarktu. Jako zajímavost určitě stojí za zmínku, že nebyly detekovány žádné nežádoucí účinky.

čaj

Čaj z pětilistého ženšenu

Příprava čaje z této bylinky je velmi jednoduchá. Stačí jeden gram sušené bylinky louhovat cca 3 minuty v horké vodě a poté vypít. Ne každému bude sedět nasládlá, ale mdlá chuť nálevu. Stačí, ale přidat například mátu nebo med a hned bude mít nálev lepší chuť. Pěstování v domácích podmínkáchBylinka lze samozřejmě pěstovat i v domácích podmínkách a je lepší ji pěstovat jako přenosnou i když vydrží mrazy do -15 stupňů.