Zdraví

Pečujte o své nohy

Vhodná obuv – kdybyste se zeptali některého rozumného a zkušeného ortopeda na názor ohledně obuvnického průmyslu, možná by vám odpověděl, že některé (naštěstí ne všechny) výrobky z tohoto odvětví nejsou špatné, ale jsou přímo katastrofální. Bohužel jsou na trhu, a neexistují žádné páky na to tyto výrobky přestat produkovat a hlavně je lidem nabízet. V první řadě jsou to některé žabky a nazouváky, letní sandály, polobotky i zimní obuv, no vlastně každý typ obuvi takové „šmejdy“ ukrývá. Jak by měla vypadat bota vhodná k nošení? Měla by mít zejména anatomickou stélku a celé kopyto by mělo být tvarované tak, aby se přizpůsobilo přirozenému tvaru chodidla, nikoli obráceně. A ptejte se sami sebe – nemá vaše obuv v botníku náhodou stélku rovnou? Nejsou náhodou vaše lodičky příliš špičaté, že deformují postavení prstů? A nejsou vaše boty příliš tuhé, že by v nich noha byla stísněná?

nevhodná dámská obuv

Chození naboso – zkuste si naschvál zkusmo spočítat, kolik hodin denně v bdělém stavu trávíte v botách, včetně přezůvek. Ráno po probuzení vklouznete do pantoflí, jdete provést ranní hygienu a nasnídat se, pospícháte pak do práce v teniskách, tam se přezujete v kanceláři do pantoflí, nebo v dílně do polobotek, z práce jdete nakoupit v teniskách, přijdete domů kolem sedmé večer, osprchujete se a v pantoflích si jdete připravit večeři a následně pár hodin poté zaleháte do postele. Kolik hodin z toho jste chodili venku nebo doma naboso?

Chůze naboso je člověku přirozená a právě ta nejvíc posiluje nožní klenbu. Měli byste chodit mnohem častěji bez bot, a když už to nejde v práci, tak alespoň doma v bytě, na zahradě, na dovolené, v parku, na výletě, zkrátka všude, kde je to jen možné.

dámské sandály

Zkuste to s korkáči – klasické „korkáče“, které nosily ženy a dívky za socialismu, jsou ideální řešení pro podporu příčné i podélné klenby chodidel. Ale podmínkou je jen jeden pásek, ne dva, které nohu zafixují, a ta nemůže dostatečně svalově „pracovat“. Právě svaly totiž udržují klenbu ve své správné poloze, a správně tvarovanou.