Auto moto

Pozor na nepoctivce

Denně se v tisku, na odborných serverech, či při konverzaci se známými setkáváme s příběhy, kdy prodejce, či kupující nějakého ojetého automobilu střetl s člověkem, jehož motivací k jednání nebyly zrovna nejčistší úmysly, nebo byl přímo podvodníkem.

Jak se zachovat aby člověk nepoctivci nenaletěl a případně, když ano, aby se s ním vypořádal bez značných ztrát, je hodně složitá rada. Záleží totiž na tom, jak dalece má onen podvodníček promyšlené své kroky.

Vždy jde o peníze

Nebezpečí číhá na obou stranách. Když prodáváte automobil, může se stát, že důvěryhodně vystupující zájemce o koupi vašeho vozu, nesplní to, na čem jste se dohodli.

V drtivé většině případů podvodu, jde o záležitosti týkající se přepisu automobilu na nového majitele, tedy na kupujícího. Prodávající jej v dobré víře vybaví plnou mocí, a protože je časově zaneprázdněn, přistoupí na dohodu, že vůz bude přepsán bez účasti prodávajícího. Tato dohoda je v pořádku a plně vyhovuje zákonu. Jenže kupec se na přepis vykašle. Automobil zůstává napsán na prodávajícího, který za něj, opět ze zákona, stále odpovídá. Nejde o žádnou tragédii, ale bude to prodávajícího stát nějaký čas, než se odpovědnosti zbaví.

Ilustrační obrázek

Předpokladem k vyřešení této situace je existence dobré kupní smlouvy. Pokud obsahuje veškeré nutné nacionále obou stran, identifikační údaje o automobilu, včetně VIN kódu, a dohody o způsobu přepisu, je vše v pořádku. Stačí zajít na odbor dopravy příslušného úřadu, tyto doklady předložit a vysvětlit situaci. Samozřejmě, ke dni dohodnutého přepisu odhlaste vůz ze zákonného pojištění.

Jako kupující můžete být podveden ještě klasičtější formou. Auto koupíte, provedete na něm Evidenční kontrolu a přihlásíte ho na svou osobu. Vše je v pořádku, dokud s automobilem nenajezdíte pár stovek kilometrů. Na voze se projeví závady, v nejhorším případě vypoví službu úplně, nečekaně a v nejmíň vhodné situaci. Například na rodinném výletě. Proč? Projevila se závada, které si musel být prodejce vědom, a kdo ví, jestli dokonce nebyla hlavním důvodem k prodeji vozu. Tady vás čeká běh na dlouhou trať.