Technika

Kontroverze elektronických cigaret a mýty o nich

Elektronické cigarety se v posledních letech staly poměrně skvělou alternativou kouření obyčejných tabákových cigaret. A samozřejmě i tahle tématika se neobešla bez jistých kontroverzí.

Tou první je údajná explozivnost těchto zařízení. Média ihned po těchto případech začaly vyhlašovat, jak jsou el. cigarety nebezpečné a že vybuchují lidem v kapsách či v ústech. Toto vše má svoji obhajobu. Ti, kterým se toto neštěstí přihodilo si v drtivé většině případech jejich zařízení pořídili z asijských e-shopů s nekvalitními bateriemi anebo si do nich nalévali liquidy, neboli takzvaně náplně, které nebyli tak moc úplně liquidy a neměly co v těchto zařízení dělat.

vape_man

Další věcí je údajná škodlivost na zdraví těchto elektronických cigaret. Ta se opět lehce vztahuje, k již zmíněným liquidům. V případě, že chce jejich uživatel ušetřit, si může ze zakoupených přípravků, které jsou určené k míchání liquidů, namixovat svůj vlastní a upravit si tak chuť či obsah nikotinu. Jenže někteří byli opět vynalézaví a použili směsi, které nebyly absolutně co dělat v těchto náplních. A tím opět média využily situace a začaly házet veškerou vinu na samotné zařízení.

vape_el

Co se týče opravdové škodlivosti, tak ta je oproti klasickým cigaretám téměř nulová. V plicích nezůstane po inhalaci kouře téměř žádná známka o tom, že se tam kdy kouř ze zařízení nacházel. Na internetu je spousta srovnávacích videí těchto dvou praktik a každý člověk dokáže rozeznat ten rozdíl.

Vzhledem k tomu, že je to elektrické zařízení, tak se k tomu váže jistá údržba, která je nutná k tomu, aby požitek, spolehlivost a neškodnost zařízení byla udržena. Ať už je to pravidelná výměna žhavící hlavy či správné zvolení daného liquidu a jeho obsah nikotinu, který ve větších množstvích může některým jedincům dělat zle. Ale to je to stejné jako u cigaret, přeci jen, asi ne všem by bylo úplně nejlíp kdyby vykouřili karton cigaret za den.