Dům a byt

Jedlá soda nejen na vaření!

Ucpaný odpad je noční můrou nejedné domácnosti. Když si představíme, že voláme instalatéra, který vytáhne svoje náčiní a čistí nám odpad, my ho platíme, a ještě máme doma nepořádek, bývá nám dost často špatně. A tak se snažíme předcházet těmto situacím nákupem různých prostředků, které nám s tím pomůžou. Možná nás ale někdy ani nenapadne, že doma mezi potravinami máme skryté poklady, které budou ideální právě jako prevence proti nepříjemnostem uvedeného typu. Ptáte se jaké?
Například sůl je vynikající na rozpouštění mastnoty. A sůl v kombinaci s jarem na nádobí je také vynikající a velmi vhodná pro domácí použití.
A další surovina z kuchyně?
jedlá soda
JEDLÁ SODA
Někoho to možná překvapí, ale jedlá soda je také výborným pomocníkem. Pro čištění, a hlavně tedy pro prevenci před usazeninami je úplně skvělá! Rozpouští mastnotu a můžete s ní opravdu vyčistit například i celý dřez právě od usazující se mastnoty.
Jak na to?
Nejprve je potřeba odpad propláchnout horkou vodou. Upozorňujeme na to, že při takovém čištění není v žádném případě žádoucí proplachovat odpad vroucí vodou! Dbejte na bezpečnost a opravdu používejte horkou vodu z kohoutku! Jakmile budete mít odpad propláchnutý, vsypte do něj půl hrnečku jedlé sody a nechte působit. Dobu působení přizpůsobte tomu, co uslyšíte. V odpadu bude šumět, a to je znamení, že probíhá reakce. Jakmile bude ticho, můžete odpad znovu propláchnout horkou vodou. Přibližná doba působení jedlé sody se dá odhadovat na cca pět minut.
kanystr s octem
OCET A JEDLÁ SODA
Pokud už vidíte, že odpad neodtéká ideálně, může vás ještě zachránit jedlá soda a ocet, který spolu vytvoří fantastickou dvojku.
Jak na to?
Opět propláchněte horkou vodou odpady a vsypte půl hrnečku jedlé sody. Následně nalijte půl hrnečku octa klasického nebo jablečného. Pokud nemáte ocet, lze ještě použít citronovou šťávu. Té je ale potřeba minimálně jeden celý hrneček.
Dejte si pozor, aby vás vzniklá směs nepotřísnila nebo jste si jí omylem nepotřísnili třeba oblečení. Opravdu reaguje a nemuselo by to být příjemné ani pro vaši kůži, ani pro vaše oblečení!