Služby

Tipy pro osamělé, aktivní seniory

V České republice žijí v současné době asi dva miliony lidí ve věku nad 65 let. Velká skupina z nich je na tom zdravotně tak dobře, že si mohou téměř bez omezení užívat života. Pokud jsou fit manželé nebo partneři, je to ideální situace. Sdílejí různé aktivity spolu. Ale co mají dělat osamělí senioři? Ne každý je tak odvážný, aby se vydal na výlet či dovolenou sám. Přesto nemusejí zůstávat doma. Řešení existuje: kluby seniorů.

dobré jídlo zvedne náladu

Na mnoha místech Česka jsou založeny kluby, kde se scházejí senioři ke společným aktivitám. Ve větších městech je klubů i více. Lidé tam příjemně tráví volný čas. Mohou si třeba jen posedět a popovídat, nebo se zapojit do klubové akce.

senioři na výletě

Nahlédla jsem do webových stránek některých klubů, abych zjistila, co všechno pro své členy pořádají. Program je opravdu pestrý:

        přednášky na různá témata (např. městské policie o bezpečnosti seniorů a sebeobraně),

        cvičení paměti,

        čtení, luštění křížovek,

        cvičení,

        zpěv,

        procházky,

        výlety, dovolené,

        ruční práce,

        návštěvy kina, divadla a mnoho dalšího.

 

Myslím, že každý najde nějaké téma, které ho zaujme.

 

Na jednom webu jsem objevila zajímavou akci: seznamovací večer pro muže a ženy nad

70 let. Stačilo jen vyplnit rezervační formulář, zaplatit malý poplatek a v uvedený den se dostavit do příjemné pražské restaurace. Muži a ženy si sedli po dvojicích ke stolům, 5 minut si povídali a potom přešli k jinému stolu. Takto se postupně všichni vzájemně seznámili. Ti, kteří si byli nejvíce sympatičtí, se potom mohli společně bavit po zbytek večera. Líbí se mi tento celkem jednoduchý

i příjemný způsob, jak poznat nové lidi.

 

Z uvedených příkladů je vidět, že pro seniory pracuje mnoho lidí, kterým záleží na tom, aby jejich život byl pestrý a zajímavý. Nikdo, kdo je sám a relativně fit, nemusí smutně sedět doma. Stačí se porozhlédnout po okolí a zajít se podívat do nějakého klubu pro seniory. Ten, kdo smysluplně tráví čas ve společnosti podobně naladěných lidí, si zlepšuje psychickou i fyzickou kondici a tím prodlužuje svůj život.