Zboží

Co kupovat a co nikoli

Nenechte se ošálit slevami a reklamami, ale kupujte opravdu kvalitní zboží. Níže najdete několik bodů, které byste měli zvážit, než si danou věc koupíte.

Zkuste farmářské trhy

1) Vážně to potřebuji?

Než půjdete nakupovat, zvažte, jestli danou věc opravdu potřebujete. Možná se vám dneska po cestě z práce zalíbil nový kabát ve výloze obchodu, ale potřebujete si ho opravdu koupit? Nestačí vám náhodou ten, který máte, přestože to není zrovna nejnovější model? Nemusíte přece mít každou věc, která se vám zalíbí.

2) A hlavně levně! Když se to rozpadne, tak to vyhodím a koupím si nové.

Opravdu potřebuji koupit co nejlevněji? Když kupuji boty, nebudu chtít, aby něco vydržely? Samozřejmě si můžu koupit u Vietnamců tenisky za 200 Kč, ale asi moc dlouho nevydrží a navíc vůbec nic nevíte o jejich původu. Stejně je za chvíli vyhodíte a koupíte si nové.

Zkuste raději zajít do některého z lepších obchodů, a koupit si boty, které vydrží několik let. Má to hned několik výhod, sice jsou dražší, ale můžete je déle nosit, takže snížíte odpad, který vyprodukujete. Například když budu kupovat dražší oblečení, vyhodím místo tří triček ročně jen jedno nebo, když není zničené, mohu ho věnovat na charitu.
Nenechejte se strhnout slevami

3) Odkud to je?

Zkusme se zaměřit na zemi původu daného produktu. Zkuste se podívat na zemi původu oblečení, které máte zrovna na sobě. Pravděpodobně je vaše tričko vyrobeno v Číně a vaše kalhoty v Bangladéši nebo tak nějak podobně. Zkuste se zamyslet nad tím, jak asi probíhala výroba vašich kalhot, nejspíš je dělal nějaký černoušek za minimální mzdu nebo úplně zadarmo, názor si na to snad zvládnete udělat sami. Jako typ můžete zkusit produkty označené Fair Trade.

Trochu jinak je to s jídlem. To asi nebude z Číny, ale i tak je třeba dávat pozor, co koupíte. Představte si, že máte na výběr mezi polskými a českými jablky. Polská jsou levnější a větší. Která jablka koupit? Zkusme se opět trochu zamyslet. Jablko, které má za sebou několikahodinovou cestu z Polska asi nebude tak dobré jako to české. Můžete to zkusit, až pojedete na dovolenou, vezměte si dvě stejná jablka, jedno snězte před odjezdem a druhé dovezte autem až do cílové destinace a snězte ho tam. Které vám chutnalo víc? Také můžete zkusit srovnat potraviny ze supermarketu s potravinami z farmářských trhů a zkusit, které jsou lepší.