Sport

Peruánká caigua


Snažíte se o štíhlou postavu? Má https://www.zena.cz/cholesterol/r~i:wiki:4422/ te vysokou hladinu cholesterolu? Chcete si udržet cévy zdravé? Seznamte se s dalším zázrakem z přírody, tentokrát té peruánské – cauiguou. Jedná se o prastarou rostlinu, která si libuje v teplém a vlhkém klimatu. Až do nedávných dob byla známá spíše domorodým kmenům, díky čemuž se může pyšnit mnohými domorodými názvy: caygua, caihua, achojcha, quishiu nebo třeba achocha.list ve tvaru srdce
U nás na tuhle rostlinu nenarazíme, pokud bychom si ji chtěli připodobnit, sáhli bychom po naší klasické okurce. Je jí totiž velmi podobná a to zjevem i samotnými plody. Jedná se o silně rozvětvenou popínavou rostlinu dorůstající do délky až 5 metrů. Má elipsovité zelené listy, v době květu oplývá malými, nažloutlými květy ve tvaru kalicha, které dozrávají v podlouhlé plody, které jsou velmi podobné právě naší okurce. I jejich povrch je celý pokrytý trny, snad jediným výraznějším rozdílem jsou zaostřené konce tohoto plodu, který může dosahovat délky až 20 cm.
Zralé plody jsou velmi bohaté na minerální látky, vlákninu, bílkoviny, uhlovodany a další prospěšné látky. Jsou to ale nejen plody, které jsou zdravé. Ať už si vzpomenete na jakoukoliv část rostliny, bude něčím prospěšná. Mletá semena snižují krevní tlak a zbavují od cizopasníků, šťáva se používá jako obklad při zánětech uší, plody a listy se používají na pročištění pokožky, plody dále pomáhají při cukrovce a problémům s cévním systémem, působí proti bolesti, zánětech a při kloubních onemocnění.znázornění žíly
Caigua je v Peru známá převážně pro své účinky na cholesterol, který udržuje v normě. Čistí cévy a tepny od usazenin, čímž pomáhá při prevenci proti arterioskleróze, proti problémům se srdečními či oběhovými chorobami. Často se používá také na léčbu vysokého tlaku a cukrovky. Dále se jedná o přírodní spalovač tuků, takže ji lidé často využívají při hubnutí.
Přestože u nás tuto rostlinu neuvidíme, můžeme ji na zdejším trhu koupit ve formě kapslí nebo prášku. Což je skvělá zpráva, protože díky tomu nebudeme o její blahodárné účinky nikterak ochuzeni.