Zboží

Jak vybrat dobré trekové boty

Mnozí lidé chtějí svou dovolenou prožít aktivně. A jsou i takoví, kteří mají jako koníčka výpravy do kopců, hor či skal. To však není zcela bez rizika, a je tedy jasné, že potřebují správnou výbavu. Koneckonců, může zde jít i o život.

Jedním z těch nejdůležitějších kousků jsou mimo jiné i trekové boty. Ty jsou dokonce mnohem důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Právě na nich totiž často závisí, zda se z onoho výletu vrátíme v pořádku. Proto se rozhodně vyplatí věnovat jejich výběru velkou pozornost. Na co bychom se tedy měl zaměřit?

túra ve skalách v trekových botách

V první řadě je to jejich kvalita. Na ní se rozhodně nevyplatí šetřit. Pouze kvalitní boty nám totiž poskytnou dostatečnou ochranu a nerozpadnou se v polovině cesty. Navíc nám při správné péči vydrží sloužit i mnoho let, takže i z finančního hlediska se tento nákup vyplatí.

Dále je to jejich střih. Měly by zasahovat až nad kotník. To je důležitější, než se zdá, neboť právě jeho vyvrknutí je jedním z nejčastějších úrazů, které se na kamenitých stezkách a příkrých pěšinách stávají. Správný tvar boty nám kotník dobře zpevní a pomůže tomuto zranění z velké části předejít. A pokud jdeme sami, může to být rozdíl mezi tím, zda se vrátíme domů či nikoliv.

Dále jsou zde podrážky. Ty by měly být dostatečně silné, aby se při chůzi po ostrých kamenech celá nepropíchla. Také je dobré se zaměřit na její vzor. Ten by měl být hluboký, neboť tím se zajišťuje naše stabilita i v obtížném terénu. A to se rozhodně vyplatí.

přechod přes dřevěný visutý most

Pominout samozřejmě nemůžeme ani finanční otázku. Pořízení těchto bot rozhodně není levnou záležitostí, zvláště pokud nám jde skutečně o kvalitu. Navíc, jak již bylo řečeno, nám vydrží sloužit skutečně dlouho, a díky tomu se jejich nákup vyplatí.

Zdaleka ne každý však má dostatek peněz. V takovém případě je však vhodné se zamyslet, zda bychom na onen výlet měli vůbec jezdit. Nekvalitní vybavení, a to platí nejen u bot, se nám tu totiž může značně vymstít.