Nezařazené

Výhody šnekového odšťavňovače

Ne každý odšťavňovač zvládne vyprodukovat velké množství šťávy. Patrný rozdíl zaznamenáte mezi odstředivkovým a šnekovým přístrojem. Šnekové lisy pracují při nižších otáčkách a vylisují tím pádem i více šťávy, uvádí se, že až o 30 – 40 procent více, než odstředivka. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale to je relativní pojem, zvláště tehdy, budete-li přístroj používat každý den.
smoothies a ovoce

Základem je velký lisovací šroub

Lis s velkým šroubem zvládne zpracovat ovoce a zeleninu tak, že z ní vymačká více potřebných živin. Dochází k procesu lisování za studena, potraviny se při lisování nezahřívají, tudíž trpí minimální oxidaci a tím pádem je zachována celá řada vitamínů a enzymů. Vylisovaná šťáva má pak lepší chuť, než u odstředivkového odšťavňovače. Lis s velkým lisovacím šnekem navíc zvládne naporcovat i velké kusy potravin, nemusíte se tedy zdržovat zbytečným krájením na malé kousky. Výhodou šnekových lisů je i jejich relativně nízká spotřeba elektřiny, většinou i ty nejvýkonnější modely pracují s příkonem do 600 wattů.
pomerančová šťáva

Pozor na pecky jablek a hrušek, jsou toxické

Velký plnicí otvor Vás zaujme hned na první pohled. Snadno vylisujete i celý pomeranč, jablka by se tam vešla také celá, ale doporučujeme je alespoň rozpůlit a vyjmout pecky, které jsou toxické (obsahují malé množství kyanidu, podobně jako pecky hrušek, meruněk a broskví). Pomerančové pecky toxické nejsou. Ale nemusíte se klepat strachy, dvě pecky z jablka Vás neotráví, museli byste jich sníst několik desítek až stovek.
jablečná šťáva

Šnekový lis si poradí i s bylinkami a listovou zeleninou

Výhodou šnekového lisu je i možnost odšťavnit rybíz, angrešt, mražené ovoce, a dokonce i problematickou listovou zeleninu. Snadno si poradí se zelnými listy, přitom zelná šťáva je doslova balzám pro zdraví. Zelí jen stěží odšťavníte na odstředivkovém lisu, vzniká tím mnoho odpadu a jen málo šťávy.
Lisovat můžete i bylinky, a nebo vyrábět domácí za studena lisovaný olej, např. z ořechů, mandlí, sezamu, či lněných semínek. Takový lněný olej vyrobený na lisu v malém množství je k nezaplacení, obsahuje totiž mnoho omega-3 mastných kyselin, ale při dlouhodobém skladování olej žlukne. Lépe je vylisovat si lněný olej vždy jen na několik dnů či týdnů a uskladnit ho v chladničce.