Kultura

Animované pohádky Walta Disney

Největší, nejznámější, nejoblíbenější a nejlepší tvůrce pohádek na světě. To je Walt Disney. Společně se svým bratrem Royem založil firmu Walt Disney Company a vytvořil tak celou řadu animovaných postaviček.

Jeho nejoblíbenější postavičkou, které vdechl život na filmovém plátně, již v roce 1928, je Mickey Mouse. Zpočátku se Mickey jmenoval Willie a poprvé se objevil v animovaném filmu Parník Willie. Ještě tentýž rok dostal kamarádku Minnie a společně si zahráli ve filmu Plane Crazy.

Mickey Mouse

Prvním celovečerním filmem Walta Disney se stala, v roce 1937, pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků. Sněhurka je tak první princeznou z dílny Walta Disney a tento oskarový film se stal nejznámější pohádkou. Roku 1940 poprvé spatřila světlo filmového světa postavička z knihy Carlo Collodi, Pinocchio o nezbedném panáčkovi, který se nakonec stal skutečným chlapcem. Pohádka o slůněti s velkýma ušima, Dumbo, natočila Disneyho společnost v roce 1941. Walt Disney zemřel v roce 1966. Je však velkým štěstím, že společnost Disney pracuje dál i bez svého zakladatele a dál přichází s celou řadou krásných pohádek a filmů. 

Disneyland

Příběh Hanse Christiana Andersena, Malá mořská víla, byl Disneyho společností natočen v roce 1989. Z původně velmi smutného příběhu byla však natočena veselá pohádka se šťastným koncem. Příběh obyčejné dívky, která si získá srdce zakletého prince, Kráska a zvíře, měl svou premiéru roku 1991. Tento animovaný film byl v roce 2017 zpracován do hrané podoby. Role Krásky se zde ujala půvabná Emma Watson. Za rok po natočení animované Krásky a zvířete, byla natočena jedna z pohádek Tisíce a jedné noci, Aladin. I tento snímek dostal svou hranou podobu a to v roce 2019. Aladina zde ztvárnil Mena Massoud, princeznu Jasmínu si zahrála Naomi Scott.

50. animovaným filmem společnosti Disney se, v roce 2010, stal film Na vlásku o dlouhovlasé princezně Locice unesené čarodějnicí Godhel. Filmová série Zvonilka natáčená mezi roky 2008 až 2015 vypráví příběhy víl rodících se z prvního dětského smíchu. Postavička Zvonilka je však známá již z Disneyho filmu Petr Pan z roku 1953.