Technika

Létající taxi se stává skutečností

Známe je všichni – futuristická, létající vozidla, která nás dopraví na místo díky technologickému pokroku. Létající taxi jsme mohli vidět už ve filmu Návrat do budoucnosti nebo v seriálu The Jetsons.

Britská létající společnost Virgin Atlantic zkoumá, zda by mohla v rámci partnerství se společností Vertical Aerospace, se sídlem v Bristolu, spustit službu létajícího taxi. Tato letecká společnost navrhuje, aby modely létajícího taxi, mohly létat z měst na hlavní letiště.
S myšlenkou létajícího taxi přišlo hned několik společností. A to Toyota, Uber, Hyundai, Airbus a Boeing. 
Společnost Vertical Aerospace říká, že její plavidlo VA-X4 bude schopno přepravit čtyři cestující a pilota až do vzdálenosti 100 mil, a navíc bude bez emisí a tišší než helikoptéra.

Létající taxi budoucnost nebo realita

Nad nápadem visí jedna otázka a to, zda ho lze vůbec zrealizovat.
„Na tomto trhu je velký humbuk,“ řekl prezident Vertical Aerospace Michael Cervenka. „Zvolili jsme přístup, který posouvá hranice toho, co je k dispozici z hlediska technologie.“
Model VA-X4 by měl mít rozpětí křídel 15 metrů a mělo by létat do a z určených míst jako například z helipadů či regionálních letišť. Samozřejmě tento mode bude podléhat přísným bezpečnostním a regulačním kontrolám.

Doktor Guy Gratton, docent letectví a životního prostředí na Cranfieldově univerzitě, uvedl, že slovinský Pipistrel Velis dobře naznačil, čeho by moderní elektrické letadlo mohlo dosáhnout.
„Velis unese dva lidi, půl zubního kartáčku a bude létat asi hodinu a čtvrt. Toto letadlo je efektivní ve srovnání s čímkoli, co má vertikální vzlet a přistání,“ vysvětlil.
Honosnější vizuály leteckých taxíků, přepravujících cestující z jednoho mrakodrapu do druhého, by vyžadovaly novou technologii řízení letového provozu, veřejné přijetí více letadel ve městech, zlepšení automatizace a regulační změny, které by mohly být reálné až zhruba za deset let.
Společnost Vertical Aerospace oznámila plány na to, aby se společnost po fúzi s Broadstone pohybovala na newyorské burze, a to v rámci dohody o hodnotě společnosti na 2,2 miliardy dolarů (1,6 miliardy liber).

Létající taxi budoucnost

Oproti tomu kalifornská firma Joby Aviation je v popředí vývoje létajících taxíků a nyní provedla více než 1 000 testovacích letů svého plavidla eVTOL. Doufá, že získá souhlas amerického regulátora, Federal Aviation Administration (FAA), k zahájení komerčního provozu už v roce 2024!
A tak kdo ví, možná se létajících taxíků dočkáme dříve než se doposud předpokládalo.