Kultura

Kniha – přítel člověka a výběr těch nejlepších děl

Jen těžko si představit lepší únik z reality. než ten, kdy vezmete do ruky knížku. Knihy nás dokáží pobavit, poučit a některé z nás třeba i rozplakat. Na světě není snad nikdo, na koho by kniha, kterou četl, nijak emotivně nezapůsobila, zvlášť, pokud se jedná o beletrii.  My si zde některé z nich představíme.

Mnozí spisovatelé, velikáni, díky svým krásným dílům zůstávají stále živi, i přesto, že zemřeli již dávno, jako je tomu například u jednoho z nejvýraznějších umělců všech dob – Williama Shakespeara. V podstatě všechna jeho díla by se dala umístit mezi nejlepší knihy všech dob, ovšem jedno svou popularitou, nádherou a vznešeností, nad ostatními stále vyniká. Je jím Romeo a Julie – milostná tragédie, která dodnes dokáže rozplakat spoustu velkých romantiků.

1. W. Shakespeare: Romeo a Julie

Příběh dvou mladičkých milenců, kteří ovšem pocházejí ze dvou nepřátelských rodů, a tak jejich lásce není přáno. Jde konkrétně o Romea z rodu Monteků a Julii z rodu Kapuletů.

Celý příběh začíná tím, že se Romeo rozhodne vniknout se svými druhy na maškarní ples, který pořádá rod Kapuletů, aby zde oznámili Juliino zasnoubení s Parisem.

Na ples skutečně vnikne, avšak Tybalt – Juliin bratranec ho pozná a snaží se vyvolat konflikt. Juliin otec ale šarvátce zabrání, aby předešel skandálu. Romeo tedy na plese zůstane a o chvíli později spatří Julii. Oba dva se do sebe zamilovali na první pohled.

Po skončení plesu Romeo tajně navštíví zahradu Kapuletů, kde zaslechne, jak se Julie nahlas vyznává ze svých citů k němu. Přijde tedy blíže ke jejímu balkonu a začne jí také vyznávat lásku.

Následující den se oba nechají tajně oddat otcem Vavřincem. který doufá, že sňatek těchto dvou by mohl oba znesvářené rody konečně usmířit.

Jenže potenciálnímu usmíření zabrání následující situace, kdy Tybalt z nenávisti vůči Romeovi, zabije Romeova nejvěrnějšího přítele Merkucia. Romeo je z celé situace nešťastný a aby pomstil svého přítele, zabije jeho vraha, tedy Tybalta. Za jeho vraždu je ovšem vypuzen z města, a tak odchází do Mantovy.

V následujících chvílích se od svého otce dozvídá, že příští den se bude konat její dojednaná svatba s Parisem. Zoufalá Julie proto požádá o pomoc otce Vavřince. Ten připraví nápoj, po kterém bude Julie vypadat jako mrtvá a Romeo si pro ni pak přijde do hrobky Kapuletů.

Julie se tedy napije a skutečně vypadá jako mrtvá. Otec Vavřinec pošle k Romeovi posla, aby mu vše sdělil. Romeo se již dozvěděl o Juliině pohřbu, ale posel k němu stále nedorazil. Proto si u lékárníka koupí jed a jede do Verony, aby mohl Julii naposledy políbit. Vstoupí do hrobky, kde Julie leží, chvíli jí vyznává lásku a zoufá si nad osudem, políbí Julii a následně všechen jed vypije. Julie se probudí a když spatří mrtvého Romea, vezme jeho dýku a probodne se s ní.

Takto skončil věčný spor mezi Monteky a Kapulety. Rodiny usmířil až smutek nad ztrátou jejich dětí.

Existuje několik filmových zpracování této Shakespearovy divadelní hry. Nejznámější jsou ovšem dvě, A sice verze z roku 1968 s Leonardem Whitingem a Olívii Hussey v hlavních rolích a verze z roku 1996, kde si hlavní role zahráli Leonardo DiCaprio a Claire Dunes.

old-books-g3fada8a2f_1920

2. J. London: Bílý tesák

Tento dojemný román od Jacka Londona jistě potěší nejednoho milovníka zvířat, obzvláště pak psů.

Bílý tesák – syn psa a vlčice se jednoho dne spolu se svou matku zatoulal do indiánské vesnice, kde se jich ujal náčelník Šedý bobr a z Bílého tesáka vychoval psa.

Jednoho dne se oba vydali do zlatokopeckého tábora, kde tou dobou byl i Hezoun Smith, který chtěl Bílého tesáka koupit. Šedý bobr byl nucen mu ho prodat, protože už neměl žádné peníze.

Hezoun Smith byl velice krutý člověk a Bílého tesáka často bil a nakonec z něj udělal zlého, samotářského zápasnického psa. Bílý tesák všechny rivaly hladce porážel až jednou proti němu byl postaven pitbul. Ten Bílého tesáka málem zabil, ale naštěstí šel zrovna kolem muž jménem Weedon Scott, který Bílého tesáka zachránil a odkoupil.

Scottovi se nakonec podařilo Bílého tesáka ochočit, a tak ho nakonec odvezl ke svému otci, soudci, na ranč, kde ho naučil lásce k lidem i ostatním zvířatům.

Jednoho dne z vězení uprchne nebezpečný vězeň, který se Scottovi staršímu chce pomstít. Bílý tesák Scotta zachrání, zločince zabije a ačkoliv je sám vážně zraněn, přežívá.

Nakonec Bílý tesák ukáže Weedonovi svá štěňata, která má s ovčáckou fenou Collie.

Jacku Londonovi se zde náramně povedlo dokonale popsat čistou zvířecí a hlavně v tomto případě psí duši. Tesákův strhující příběh je důkazem velké psí lásky k nám, lidem a to činí tuto knihu obzvláště vyjímečnou.

3. O. Wilde: Obraz Doriana Graye

Fascinující příběh o lidské píše, jak jinak toto skvostné mystické dílo od Oscara Wilda popsat.

Tento příběh vypráví o mladém Dorianovi Grayovi, jenž svou krásou učaruje malíři Basilu Hallwardovi.

Jednoho dne mu Dorian stojí modelem a během toho se dá do řeči s poněkud malicherným přítelem lordem Henrym, který je toho názoru, že krása a mládí hýbou světem. Dorian se podívá na obraz a uvědomí si, že portrét na rozdíl od něj nikdy nezestárne. Proto vysloví přání, aby portrét stárl místo něj. A tak se rázem jeho portrét stane zrcadlem duše jeho samotného. S každým hříchem, který Dorian spáchá, portrét chátrá víc a víc a muž na obraze je čím dál ošklivější.

Kniha působí hororově, avšak dává jasně najevo, že krása není vše a že vše nemusí být takové, jak se na první pohled zdá.

knihovna

4. G. Orwell: Farma zvířat

No jen řekněte, kdo by toto nadčasové dílo neznal ? Nejeden z nás ho jistě měl jako povinnou školní četbu.

Jsou zde formou bajky ukázány politické vztahy mezi lidmi. Na jisté farmě se zvířata vzbouří a vyženou z ní všechny lidi. Poté se vlády na farmě ujala prasata, jelikož jako jediní ze všech zvířat na farmě uměla číst a psát.

Ze začátku se zdálo být vše ideální a zvířata byla nadšená. Jenomže prasata v čele s diktátorem Napoleonem získávala větší a větší moc, až se nakonec stala stejně krutými, jako byli zvířaty vyhnaní lidé a na farmě zavládl tvrdý autoritativní režim.

Je až k neuvěření, jak dokonale Orwell vystihl situaci v tehdejším Sovětském svazu. Kniha sice bohužel končí smutně, ale odkaz z ní v nás zůstává stále.

 

                             5. E. M. Remarque: Na západní frontě klid

 

Pokud máte rádi válečnou literaturu. Jistě si zde přijdete na své. Hlavní ´m hrdinou je zde Pavel Bäumer: student, který se na popud svého profesora rozhodl narukovat. První světová válka byla již v plném proudu. Pavla čekaly velmi krušné časy. Naštěstí si ale i během nich dokázal najít skvělou partu, která ho stále držela nad vodou. Příběh nesmírně dokonale vtahuje do děje tak, že čtenář v podstatě před očima vidí celý děj. Jedná se o napínavé, ale dosti smutné čtení. Nicméně je to jedno z nejlepších děl dvacátého století.

Stejně jako o psech, i o knihách se říká, že jsou nejlepšími přáteli člověka. Pokud je vám smutno, můžete si vzít do ruky pěknou knížku a nechat se unést od starostí (na smutek ovšem nedoporučuji smutné knížky). Knihy tu s námi jsou již tisíciletí a zůstanou tu s námi pravděpodobně už navždy, a stejně tak světová díla nejlepších spisovatelů.